Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva - KTEBI
História Katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva siaha do roku 1953, kedy bola na Elektrotechnickej fakulte novo ustanovenej Vysokej školy železničnej v Prahe založená Katedra teoretickej elektrotechniky a elektrických strojov.
Významným medzníkom bol rok 1960, kedy sa vtedy už Vysoká škola dopravná presťahovala do Žiliny a v roku 1980 škola dostala názov Vysoká škola dopravy a spojov v Žiline. V dôsledku postupnej profilácie Fakulty strojníckej a elektrotechnickej sa v roku 1986 odčlenilo od katedry oddelenie elektrických strojov a katedra sa premenovala na Katedru teoretickej elektrotechniky. Okrem základných predmetov Teoretická elektrotechnika a Elektrické meranie zabezpečovaných na vlastnej fakulte sa postupe rozvíjala výučba pre ostatné fakulty vysokej školy zameraná najmä na aplikovanú elektrotechniku. V rámci rozvoja pedagogických aktivít sa na katedre vytvorili dve špecificky zamerané oddelenia a v roku 1989 sa katedra premenovala na Katedru teoretickej a aplikovanej elektrotechniky.
V roku 1996 prijala katedra úlohu rozšíriť profil fakulty o nový perspektívny a vo svete mladý študijný odbor Biomedicínske inžinierstvo, ktorý reaguje na špecifické potreby lekárstva vyplývajúce z narastajúcej náročnosti medicínskej techniky a informatiky. Katedra získala projekt EÚ v rámci programu TEMPUS PHARE, ktorý umožnil v období troch rokov za spolupráce mnohých partnerov z domova i zo zahraničia otvoriť v roku 1999 nový študijný odbor. Týmto významným krokom sa katedra zmenila z katedry zabezpečujúcej teoretický základ štúdia na katedru profilovú.
V roku 2005 bola katedra v dôsledku reorganizácie Elektrotechnickej fakulty rozdelená na dve samostatné katedry a to na Katedru teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva (KTEBI) a na Katedru merania a aplikovanej elektrotechniky (KMAE)
Katedra garantuje a zabezpečuje tri študijné programy v rámci Fakulty elektrotechniky a informačných technológií ŽU v Žiline. V spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine garantuje a zabezpečuje:
Bakalársky a inžiniersky študijný program (1. a 2. stupeň štúdia) v študijnom odbore Biomedicínske inžinierstvo;
Doktorandský študijný program (3. stupeň štúdia) v študijnom odbore Teoretická elektrotechnika.
V nadväznosti na kvalifikačnú štruktúru a vedecké aktivity katedry a v súvislosti s akreditovaným doktorandským štúdiom v odbore Teoretická elektrotechnika má Fakulta elektrotechniky a informačných technológií právo uskutočňovať habilitačné konania a konania na vymenúvanie profesorov v odbore Teoretická elektrotechnika pod hlavnou garanciou KTEBI.
V súčasnosti má katedra dve oddelenia:
Oddelenie teoretickej elektrotechniky zabezpečuje výučbu predmetov Elektrické obvody 1,2,3, Seminár z EO 1, 2 v 1. a 2. stupni štúdia pre študentov všetkých študijných odborov Elektrotechnickej fakulty a predmetu Základy elektromagnetickej kompatibility pre niektoré študijné odbory. Taktiež pracovníci oddelenia garantujú a zabezpečujú väčšinu predmetov doktorandského štúdia v odbore Teoretická elektrotechnika.
Oddelenie biomedicínskeho inžinierstva zabezpečuje výučbu niektorých interdisciplinárnych a špeciálnych predmetov pre študentov študijného odboru Biomedicínske inžinierstvo na EF ŽU (Vlnové procesyv biomedicíne, Senzory a meracie metódy v biomedicíne, Spracovanie signálov v lekárstve, Lekárska elektronika, Modelovanie a simulácie elektronických obvodov a sústav v biomedicíne, Kompatibilta biologických a technických systémov, Snímanie a analýza biopotenciálov, Umelá inteligencia v biomedicíne, Technické prostriedky medicíny, Prístrojová technika v lekárstve, Základy ekológie, Bakalársky projekt BMI, Ročníkový projekt a Diplomový seminár a ďalšie, Ročníkový projekt a Diplomový seminár a ďalšie).
na skúmanie elektromagnetického poľa a jeho interakcií s rôznymi prostrediami a objektmi;
na výskum a vývoj metód a prostriedkov nedeštruktívnej kontroly materiálov vrátane biomateriálov;
na otázky elektromagnetickej kompatibility a biokompatibility;
na biomedicínske senzory a ich aplikácie;
na modelovanie a simulácie dynamických biologických systémov pre využitie najmä v lekárskej diagnostike;
na výskum vplyvov vysokofrekvenčných i nízkofrekvenčných elektromagnetických polí na živé organizmy.
Materiálovo - technické zabezpečenie:
Materiálovo - technické zabezpečenie predstavuje súhrn softvérových a hardvérových zariadení. Medzi hardvérové zariadenia môžeme zaradiť napríklad biomedicínske sady BIOPAC, simulátorov pacienta, humanoidné torzo HAL atď., ktoré spolu vytvárajú ucelené pracoviská pre študentov určených pre meranie biologických elektrických a neelektrických signálov ako je napríklad elektrická aktivita mozgu, srdca, svalov, pohyby hrudníku, telesná teplota, pohyb očí, krvný tlak, meranie zmien periférnej cirkulácie krvi a ďalšie. Ďalšiu sadu hardvérových zariadení tvoria generátory signálov, osciloskopy, meracie karty, multimetre, sady elektronických prípravkov pre laboratórne cvičenia, navíjačka cievok a prístroje pre nedeštruktívnu kontrolu materiálov pomocou vírivých prúdov. Softvérové zabezpečenie je realizované formou použitia sofistikovaných programov, medzi ktoré patrí softvér pre vedeckotechnické numerické výpočty, modelovanie, návrhy algoritmov, počítačových simulácií, analýzu a prezentáciu dát, merania a spracovania signálov, návrhy riadiacich a komunikačných systémov MATLAB, a jeho nadstavba SIMULINK spolu s programom LabView. Ďalej sú to simulačné programy Opera a COMSOL pre modelovanie vplyvu elektromagnetického poľa na elektronické zariadenia ako aj živé organizmy. Hardvérové a softvérové vybavenie je na základe neustáleho sledovania trendov a vďaka vedeckým ako aj vzdelávacím projektom neustále modernizované tak, aby čo najlepšie odzrkadľovalo potreby trhu.
Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva Fakulta elektrotechniky a informačných technológií
Žilinská univerzita v Žiline
Univerzitná 1
010 26 Žilina
Slovensko