DLHODOBÉ MONITOROVANIE VITÁLNYCH FUNKCIÍ POMOCOU INTELIGENTNEJ TEXTÍLIE
Študent:
Jakub Míšek
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2014
Abstrakt:
Práca pojednáva o vzrastajúcom vplyve inteligentných textílií, o ich využití a potenciáloch použitia v modernej medicíne. Cieľom je stručne predstaviť inteligentné textílie, používané senzory a opísať aktuálny stav v oblasti inteligentných textílií so zameraním prevažne pre medicínske účely. Praktická časť je venovaná realizácii kapacitne viazaných elektród so samostatným symetrickým napájaním a riadiacou jednotkou využívanou pre prenos alebo ukladanie nameraných dát. Posledná sekcia demonštruje softvérové vybavenie tohto jednoduchého zariadenia typu Holter. Priložená aplikácia umožňuje zobrazenie a diagnostiku zaznamenaných údajov z SD karty alebo projekciu potenciálov v reálnom čase.
Názov:
MERANIE STAVU BATÉRIE KARDIOSTIMULÁTORA
Študent:
Ivana Vajdíková
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2013
Abstrakt:
Diplomová práca pojednáva o problematike stavu batérie implantabilného kardiostimulátora a možnostiach digitálneho záznamu, analýzy a vyhodnotenia jej životnosti. Práca stručne oboznamuje čitateľa s vlastným prevodovým systémom srdca, EKG signálom, s možnosťami a indikáciami na kardiostimulačnú liečbu, s kardiostimulátormi a ich batériami. Praktická časť obsahuje podrobný opis tvorby algoritmu na automatickú analýzu a vyhodnotenie stavu batérie jednodutinových a dvojdutinových kardiostimulátorov a návrhu príslušného hardvéru.
Názov:
DETEKCIA QRS KOMPLEXU V EKG V REÁLNOM ČASE
Študent:
Adam Sorkovský
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2013
Abstrakt:
Cieľom tejto práce je pojednať o detekcii QRS komplexu v reálnom čase. Teoretická časť sa zaoberá fyziológiou srdca, elektrickou aktivitou srdca a elektrokardiografiou. Praktická časť tejto diplomovej práce pojednáva o návrhu a realizácii 3 – kanálového, končatinového elektrokardiografu. Posledná časť práce sa zaoberá problematikou detekcie QRS komplexu a samotnou realizáciou algoritmu na detekciu QRS komplexu v reálnom čase na vytvorenom elektrokardiografe.
Názov:
ANALÝZA EEG SIGNÁLU A ROZHRANIE MOZOG – POČÍTAČ
Študent:
Martin Knocik
Druh práce:
Bakalárska práca, obhájená v roku 2013
Abstrakt:
Cieľom práce je stručný opis BCI systému – rozhrania mozog – počítač, hardvérové a softvérové prostriedky spracovania EEG signálu, opis charakteristických EEG signálov využívaných v BCI, udalosťou vyvolané potenciály ERP – VEP/SSVEP stabilné/zrakovým podnetom vyvolané potenciály, P300 potenciály a SCP – pomalé kôrové potenciály. Zo senzomotorických rytmov sú opísané ERD/ERS – udalosťou vyvolaná desynchronizácia/synchronizácia. V predposlednej časti je predstavený teoretický návrh jednoduchého počítačového BCI systému založeného na SSVEP a analýze PSD - spektrálnej výkonovej hustoty EEG signálu vo frekvenčnej oblasti 2 Hz až 10 Hz. V poslednej časti práce sú predstavené prípravné merania a úspešná praktická realizácia jednoduchého BCI systému schopného rozpoznať pohľad na jednu zo štyroch strán obrazovky – hore, dole, vpravo a vľavo.
Názov:
SNÍMANIE A SPRACOVANIE BIOSIGNÁLOV
Študent:
Michal Líška
Druh práce:
Bakalárska práca, obhájená v roku 2013
Abstrakt:
Táto práca pojednáva o biologických signáloch, ich triedení a spôsobe ich snímania. Popisuje druhy používaných snímačov biologických veličín a spôsob ich využitia, ako aj fyzikálnu podstatu ich fungovania. Praktická časť obsahuje realizáciu viackanálového zariadenia pre akvizíciu biosignálov a kompatibilné zariadenie pre fotopletyzmografiu. Práca obsahuje návrh zariadenia, opis jednotlivých komponentov a elektrické schémy zapojenia. Vysvetľuje princíp fungovania zariadenia a opisuje fungovanie riadiaceho programu. Súčasťou práce je aj grafické rozhranie pre programové rozhranie MATLAB, ktoré umožňuje jednoduchú obsluhu zariadenia pri meraní.
Názov:
SNÍMANIE, DIGITALIZÁCIA A ZOBRAZENIE TROJKANÁLOVÉHO EKG
Študent:
Branislav Rusnák
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2012
Abstrakt:
Hlavnou témou práce je návrh a realizácia trojkanálového elektrokardiografu. Práca je teoreticko- praktického charakteru a na základe dostupnej literatúry ozrejmuje vznik elektrických potenciálov v srdci a taktiež spôsoby merania EKG. Praktická časť je venovaná návrhu schematických zapojení a ich realizácii v podobe modulov pre meranie a prenos signálu prostredníctvom bezdrôtovej technológie bluetooth. Záverečné kapitoly praktickej časti opisujú tvorbu softvéru pre zobrazenie, úpravu a analýzu nameraného signálu.
Názov:
TROJROZMERNÁ REKONŠTRUKCIA KOSTNÝCH ŠTRUKTÚR Z POČÍTAČOVEJ TOMOGRAFIE
Študent:
Zuzana Loncová
Druh práce:
Bakalárska práca, obhájená v roku 2012
Abstrakt:
Témou tejto bakalárskej práce je trojrozmerná rekonštrukcia kostných štruktúr z počítačovej tomografie. Bližšie sa tu rozvíja samotný princíp počítačovej tomografie spolu s výhodami i nevýhodami, ktoré táto zobrazovacia metóda ponúka. Táto práca ďalej pojednáva o tvorbe obrazu pomocou počítačového tomografu. Ilustruje možné spôsoby úpravy a spracovania obrazu, ktoré vedú k trojrozmernému zobrazeniu požadovanej štruktúry ľudského tela, v tomto prípade kostí. Využitie takýchto modelov spočíva najmä v reálnom a jedinečnom priblížení anatómie snímaného človeka, predovšetkým pre diagnostiku rôznych kostných abnormalít alebo iných ochorení.
Názov:
POUŽITIE NEURÓNOVÝCH SIETÍ NA PREDIKCIU EKG SIGNÁLU V REŽIME ONLINE
Študent:
Marcel Soviš
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2011
Abstrakt:
Témou diplomovej práce je použitie neurónových sietí na predikciu EKG signálu v režime online. Práca podáva stručný anatomický prehľad o srdcovej činnosti a o šírení potenciálov v srdci. Sumarizuje základné informácie o využití neurónových sietí, o ich štruktúre, architektúre a vlastnostiach. Zaoberá sa možnosťou využitia neurónových sietí pri predikcií EKG signálu. Z praktického hľadiska, a z hľadiska úspory času, ponúka možnosť využitia na analýzu dlhých EKG záznamov. Cieľom práce je vytvoriť programové rozhranie na online predikciu EKG záznamu v prostredí MATLAB. V závere práca poskytuje výsledky testov spoľahlivosti predikcie a detekcie abnormalít.
Názov:
DETEKCIA K-KOMPLEXU V EEG ZÁZNAME
Študent:
Matej Dvorský
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2010
Abstrakt:
V jednotlivých kapitolách diplomovej práce sú obsiahnuté teoretické poznatky, ktoré pribliţujú problematiku polysomnografického vyšetrenia a spánkových štádií. Pozornosť je venovaná aplikácii GUIDE pouţitej pri tvorbe grafického uţívateľského rozhrania v prostredí MATLAB. Vytvorený algoritmus pouţíva adaptívnu segmentáciu, zhlukovú analýzu a neurónovú sieť na to, aby detegoval K-komplexy v zázname EEG.
Názov:
DETEKCIA EPILEPTICKÝCH GRAFOELEMENTOV
Študent:
Marcel Veterník
Druh práce:
Diplomová práca, obhájená v roku 2010
Abstrakt:
Diplomová práca sa zaoberá detekciou epileptických grafoelementov. Venuje sa elektroencefalografii ako kľúčovej vyšetrovacej metóde pri diagnostike epilepsie. Popisuje rôzne poruchy mozgu, ktoré je možné odhaliť analýzou EEG, zameriava sa na epilepsiu. Pojednáva o formátoch digitalizovaného EEG. Vysvetľuje princípy viacerých metód detekcie epileptických grafoelementov, popisuje návrh a realizáciu užívateľského rozhrania pre prácu s digitalizovanými EEG dátami. Práca vyhodnocuje úspešnosť jednotlivých metód detekcie epileptických grafoelementov.
Katedra teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva Fakulta elektrotechniky a informačných technológií
Žilinská univerzita v Žiline
Univerzitná 1
010 26 Žilina
Slovensko